|
|
|
|
Kaikki ajat ovat GMT + 2 tuntia
|
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: Milloin otat mukaaai teltan, ennemmin kuin laavu/loue |
luuppi 01.03.2013 13:29
Viestejä: 5099 |
Milloin mukaan teltta, milloin laavu/loue?
- kiinnostaa muiden kokemukset, koska teltan viema volyymi on aika paljon, vaikkei paino paljon kiusaakaan |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Vee Vee 01.03.2013 13:52
Viestejä: 699 |
Riippuu kolmesta tekijästä:
1) reissun kohde
2) sääennuste
3) reissun luonne
Tunturiin luonnollisesti teltta, metsäiselle seudulle mahdollisesti laavu. Mikäli on jo etukäteen tiedossa, että sadetta voi reissun aikana tulla jonninverran, tuntuu teltta kiinteine pohjakankaineen paremmalta vaihtoehdolta. Reissun luonteella tarkoitan sitä, ollaanko kiireettömällä tulistelu-, kalastus- tai metsästysreissulla, jolloin laavu on oikea vaihtoehto vaiko sitten enemmän kulkemiseen painottuvalla vaelluksella. Ei sillä, että millään reissulla kiire olisi. : D
Olen ajatellut tarpin hankkimista sekä teltan, että laavun kaveriksi. Painoa tulee lisää, mutta erityisesti sateen sattuessa olisi käytännöllistä päästä suojaan, jossa voi kuitenkin seisoa.
Ps. Laavua onkin tullut käytettyä aivan liian vähän. Se on yllättävän mukava suoja, ei tarvitse varsinaisesti mennä minnekään sisään (kuten telttaan) vaan luonto on kokoajan lähellä. Oikeastaan voisi sanoa, että aina kun ei välttämättä tarvitse käyttää telttaa, suosin laavua. Välttämättömyys onkin sitten suhteellinen/henkilökohtainen käsite. _________________ "Ihmisellä on tässä avaruuvessa kusiaisen valtuudet." -Veikko Huovinen |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Walker 01.03.2013 14:01
Viestejä: 1715 |
Räkkäaikaan aina teltassa. Muina aikoina laavu tai louekin käy. _________________ Polku on siinä, missä mies kulkee. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
TREKKING 01.03.2013 14:49
 Viestejä: 3840 |
Rättikokeilut on nyt takana, loppuelämä menee teltassa  _________________ Kyllä Siperia opettaa! |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
K-nen 01.03.2013 16:03Vieras
|
Teltta voisi tulla mukaan vain pahimpaan itikka-aikaan, muulloin riittää joko tarppikangas tai lattiaton umpikatos.
Mitä sitten kukin teltalla ymmärtää, sekin vähän vaihtelee. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Ursus 01.03.2013 18:53
Viestejä: 7389 |
Räkkäaikaan teltta, muuten yleensä loue. Loue käy nopeasti pystytettävänä tsuojana tilapäiseltä kuurolta ja sen kanssa on lähempänä luontoa. Rankisen kanssa loue menee etelämpänä sääskiaikanakin. Pena-laavu on seuraavaksi kokeiltavana - olen vasta koepystyttänyt sen. _________________ Jos metsään haluat mennä nyt , sä takuulla yllätyt ... |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Timoa 01.03.2013 20:19
 Viestejä: 1619 |
Hyttysaikaan teltta tai vastaava umpinainen majoite... Yleensä. Aina muulloin tarppi tai bivypussi (tai niiden yhdistelmä).
Telttana hillen rajd tai six moon desings wild oasis. Pitää hyttyset loitolla, mutta ovat ahtaita ja ankeita kaikenlaiseen puuhasteluun.
Tarpin kanssa mukavampi puuhastella sen alla ja näkee ympärillensä. Ainakin tuulettuu hyvin! Tarppina joko sadeviitta, itse tehty 1,5x3m tai ostettu 3x4m.
Bivy onkin kaikista mukavin jos ei sada vettä. Näkee ympärille, mukava herätä aamulla ja kokkailla aamupalaa. Helppo pystyttää. Voi nukkua melkein missä vaan kunhan on tasainen 0,5x2 metrin paikka. Paikan voi valita hyvin vapaasti hyödyntäen aamun aurinkoa tai puun varjoa. _________________ http://www.timoanttalainen.com
http://ulkoilublogit.blogspot.fi/ |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Louestaja 01.03.2013 23:50
 Viestejä: 4291 |
Vielä tällä hetkellä teltta avotunturiin ja räkkäaikaan. Arvostan teltan luomaa kuplaa, jossa voi olla rauhassa. Avomajoitteessa saa sitten "nauttia" muuttuvasta tuulen/sateen suunnasta ja sitä kautta aamulla mahdollisesti kastuneesta makuupussista. Sen kanssa sitten pärjätään loppureissu parhaan mukaan.  _________________ "Antakaa minun vielä kerran katsoa tämän maailman hulluutta." |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
blueraven 02.03.2013 10:26
 Viestejä: 910 |
Teltta.
Aina ja kaikkialle.
Pessimisti varautuu kaikkeen. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
-KP- 02.03.2013 11:17
 Viestejä: 231 |
Ei koskaan enää telttaa.
Kota tai laavu + tarvittaessa rankinen. Tai pelkkä rankinen....
Harkinnassa on ollut myös riippumatto hyttyssuojalla ja tarpilla. _________________ -Kokemus se on huonokin kokemus- |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Hamalainen 02.03.2013 11:40
Viestejä: 3428 |
Itikka-ajan ulkopuolella kota. Itikka-aikaan teltta ja talvella lämperistetty teltta. Ei ole yhtä ainoaa ja oikeaa ratkaisua. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
varg62 02.03.2013 15:33
 Viestejä: 5654 |
Kokeiltu on louetta ja tupla-louetta Kebnen maisemissa toimi kovassa tuulessakin.
Kotaa on myös kannettu ja hyvä oli paitsi se paino.Ensi kesänä taas omat kokeilut jatkuu eli telttana MSRHubba verkkosisäteltalla+MSR Gear Shed lisäabsiidi sekä Hennessy Hammock
Explorer Deluxes+4-Season Insulation systeem+sadekatos joko alkuperäinen tai sitten HEX sadekatos joka iso sekä Ticket to the moon Double Hammock.Noista kokeillaan erilaisia virityksiä keväällä yhdistellen.
Avomaastoon varmaan teltta lisä absiidilla ja metsämaastoon riippukeinu+ sadekatokset molemmat(voi tehdä tarvittaessa laavun) ja kenties koiralle tehty hyttyssuoja räkkäaikaan,kun riippukeinuun en sitä päästä.
Yritän testata noi kesän aikana joka paikassa ja kelissä ja kerron sitten syksyllä miten toimi. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Antti Lahtela 03.03.2013 14:12
Viestejä: 242 |
Mun kevyillä viikonloppuretkillä jako mennee puolet vuodesta teltta (loppusyksy, talvi ja alkukevät) ja loput ajasta tarppi + tarvittaessa hyttysverkko. Jos olisi rahaa investoida avaraan myöskin talvikäyttöön kelpaavaan telttaan (Akka Dome..), niiin ehkä tulisi käytettyä telttaa kesälläkin. Päiväretkillä jos on tarvetta suojalle, niin tarppi lähtee matkaan kelistä riippumatta.
/Antti _________________
 |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
akallio 03.03.2013 14:31
Viestejä: 1684 |
Sen verran pitää kommentoida, että itseseivova teltta kahdella isolla uloskäynnillä omaa myös monien mainitsemat avomajoitteen hyvät puolet. Toki hinnassa ja painossa se häviää.
Itse kuitenkin tykkään paljon siitä, että saa päättää aina tilannekohtaisesti onko "kuplassa" vai ei. |
|
Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Nukkumatti 03.03.2013 17:58
Viestejä: 55 |
Viime yön lumimyräkässä olisin ollut mieluummin teltassa, kuin tarpin alla.  |
|
Sivun alkuun |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|
|