|
| |
|
|
Kaikki ajat ovat GMT + 2 tuntia
|
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Skise 11.06.2009 18:41
Viestejä: 38 |
Meindlin MFS vakuumit on olleet sen verran vähällä käytöllä vielä, ettei voi sanoa kestävyydestä sitä eikä tätä.
Vanhat vuotavat Meindlit on päätyneet käyttöön töissä ja tallilla. Eivät vielä vuoda muuten pahasti, mutta kahlaamista eivät kestä eivätkä pidempää lätäköissä loiskuttamista. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: Re: vaelluskenkä |
miki 01.07.2009 21:21
Viestejä: 60 |
| miki kirjoitti: |
Kokemus Meindl MFS vakuum kengästä,ostettu viime syksynä.
Viime syksynä pari muutamanpäivän retkeä ja nyt Hetta-Pallas reissu.
Toisesta kengästä pohja irtoaa kärjen molemminpuolin,onko kokemuksia samanlaisesta kengästä,,,,kenties valmistusvika vaiko heikko laatu?
Kengät on huolella pidetty,kuivatettu retkienjälkeen huoneenlämmössä,eikä retkilläkään lähelläkään kaminaa tai nuotiota.
Ostettu partiokaupasta josta ne lähti tänään maahantuojalle. |
Kengät tuli kolmenviikon ja muutaman soittokyselyn jälkeen.
Suutari oli liimaillu pohjaa kiinni uudestaan,ehkä ne sit kestää.
Pahoittelivat kenkien viipymistä,mutta eivät kuitenkaan uusia halunneet antaa.
Viipymisen "korvaus" oli pieni purkki kenkä vahaa. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Stiggy 04.07.2009 16:21
Viestejä: 323 |
| Feelmaxin näkemys vaelluskengästä. Kotisivuilta en löytänyt kuin Kuuvan kuvan. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
tupsukorva 04.07.2009 20:57
Viestejä: 133 |
Kävelin 10 päivää Koilliskairaa. Tutut ja turvalliset Lowat pettivät minut täysin. - Oma oli vikani. Valitsin kenkiin jäykät korkkipohjalliset. Rakkoja alkoi tulla varpaisiin. - Jos kenkäsi on jäykät pohjalta, niin paras on pehmeä pohjallinen. Huopa tms. on hyvä valinta. Sanoo nimimerkki, - kantapään eli varpaitten kautta oppinut. _________________ Kävelemässä/ hiitänmässä on hyvä olla, ei ole väliä, missä kun vain on luonnon keskellä. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Mr_C 05.07.2009 0:31
 Viestejä: 1581 |
Eikä pelkästään pehmeä, vaan pitää olla vaimentavuutta. Muilla materiaaleilla kuin huovalla saa enemmän vaimentavuutta samalla paksuudellakin.
Kaupassa katselin noita (muistaakseni) Lowan pohjallisia ja vaikuttivat kohtuullisen hyviltä, ainakin verrattaessa Meindlin alkuperäispohjallisiin. En kuitenkaan ostanut, kun halusin vielä paremmat (toisiksi).
Meindlin pohjallisissa on hyvää se kantapään alla oleva vaimennin, vaikka voisi olla parempikin. Toisissa ei ole sitäkään. Jalkaterän alla ei sitten oikeastaan ole mitään vaimennusta, sen verran ohut.
Ostin sitten Solen paksuimmat pohjalliset, toisiksi kun ne Trek+ pohjalliset oli jo. Niistä kun oli jo hyvä kokemus vaimennuksen toiminnasta. Oli ensimmäinen reissu kun ei tullut hiertymiä eikä ollut teippauksia ollenkaan. Aikaisemmin ollut jompia kumpia aina. Viime aikoina teippauksia ilman hiertymiä, kun oli oppinut mitä pitää teipata ettei hierry.
Nyt tuli sitten aloitettua ilman teippausta, kun tuntuivat niin hyviltä ja nähtävästi jatkossakaan ei teippailla kuin hiertynyttä kohtaa, jos toimivat edelleen yhtä hyvin.
Nyt joskus kun ehtii niin voi sitten vertailla, kunhan ensin saa nuo Solet muotoiltua. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Pekka 05.07.2009 7:40
 Viestejä: 939 |
Parina iltana olen köpötellyt uuden uutukaisilla Tretornin Sarek Plus -saappailla. Viikon päästä on jo tarkoitus painella Didnujoen vartta ylöspäin Lossua kohti.
Siis saappailla. Ei tarvitse pohtia mitä pohjallista käyttää, sopivat niin erinomaisen hyvin. On pohjassa oikeasta puusta tehdyt jäykisteet, joten ei tunnu kivet ja muhkurat läpi.
Koska kalastelen, voin huoletta kahlailla pelkäämättä jalkineiden kastumista (sisäpuolelta). Jos sattuu eteen syvempi vesi, kietaisen jeesusteipillä kalvohousun lahkeet tiukalle saappaan päälle ja niin minulla on kahluuhousut.
Saapas kuivaa sisäpuolelta varsin nopeasti ja tämän mallin varret voi rullata alas, jolloin kuivissa paikoissa ei tarvitse käyttää pitkiä varsia.
Kahdesta en luovu, toinen on vaellussaappaat ja toinen...? _________________ Kun eksyn, lähden kotiin. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
sasuko 04.08.2009 21:51
Viestejä: 26 |
| Meikämannella oli ennen aina sama ongelma, että isovarpaan alapuoli hiertyi kipeäksi ja kaikenmaailman pohjallisia kokeilleena olen päätynyt tupla- tai paksusukka -ratkaisuun. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
miki 21.11.2009 16:45
Viestejä: 60 |
Meindl MFS vakuum kengän laatu jatkuu.
Syksyn vaelluksen jälkeen oikea jalan kengän kivirantti irtoaa liimauksistaan.
eli toisen kengän pohjanliimaus korjattu,nyt toisen kengän kivirantti irtoaa.
Edelleen kengät huollettu hyvin sekä kuivattu huoneenlämmössä.
Rupeaa laatu jo epäilyttämään,kengillä ikää vasta reilu vuosi.
En taida enää viitsiä lähetää maahantuojalle..tai ehkä pitäisi.
Edellinen korjaus kesti useita viikkoja ja sain ne useemman soittelun jälkeen vasta.
Vaivan palkkaa sain pikku purkin rasvaa.
Taidan korjauttaa muualla? |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
K-nen 21.11.2009 17:46
 Viestejä: 829 |
| Yhden reissun olen tuollaisilla Vakuumeilla kävellyt ja ovat vielä kasassa, pientä pykimistä on kiviranteissa, vaikka harmitonta. Jos en muuta keksi, niin seuraavakin reissu menee noilla. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
piipa 21.11.2009 19:10
Viestejä: 3 |
| Itselläni on ollut ko. kengät kovassa käytössä ja huonolla hoidolla puolitoista vuotta. Enkä ole vastaavia ongelmia huomannut. Viime reissussa kengät oli päällisinpuolin aivan märät kuusi päivää putkeen ja ajattelin että varmasti rupeaa liimaukset irtoamaa... Olet varmaan saanut maanantai päivän versiot. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Korpijaakko 21.11.2009 22:41
Viestejä: 1467 |
Itselläni on ollut Meindl MFS Vakuumit reilun vuoden. Käyttöä on tullut edellisen talven lumikenkäilyissä, kesän tunturivaelluksella ja lokakuun lopulla viikon tunturireissulla. Lisäksi useita päiväretkiä ja kävelyä lähiympäristössä. Kengät ovat lähes uutta vastaavassa kunnossa, vaikka ovat olleet usein pinnaltaan läpi märkiä pitkiä aikoja. Kuivaamisen kanssa olen ollut varovainen, korkeintaan huoneen lämmössä.
Olen ollut tyytyväinen. Pohja saisi kuitenkin olla taipuisampi ja tämä taas johtaisi siihen, että rantit pitäisi poistaa (pelkkä kärkisuoja) ja sitten olisikin jo kyse eri kengästä... _________________ Kauemmas kaikesta, lähemmäs itseä. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
untuvikko 08.03.2010 10:23
Viestejä: 41 |
Vaikka mulla on kohtuullisen hyvät vaellukengät (Meindel 2v.) ja monot (Alpina 1,5v), niin luisevat nilkkani eivät suostu yhteistyöhön.
Kun toppaan nilkat esim kipsivanulla ja saan kuormituksen tasaisemmaksi koko nilkalle, niin homma jotenkin hoituu. Ongelmana on vain se, että se on tehtävä joka aamu uusiksi. Nyt yritän etsiä silikoonilevyjä, joista voisi muotoilla sopivat pehmusteet ja jotka kestäisivät useamman käytön.
Onko kellään muulla ongelmia nilkkojen kanssa vaelluksilla?
Olen vaeltanut kumisaappailla, mutta hiihtäessä / sivuittain tunturia noustessa ne ovat tosi epämiellyttävät, kun ne eivät tue nilkasta - siis eivät ole mun juttu. _________________ Se mikä ei tapa, se vahvistaa. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
otsonen 08.03.2010 12:41
Viestejä: 75 |
Nilkkojeni nivelsiteet ovat niin löysät, että joudun käyttämään melko korkeavartisia ja tukevia vaelluskenkiä. Vaikka kengät painavat, on mukavampi painella menemään kun ei tarvi joka askelta niin sihtailla.
Luiseviin nilkkoihin voisi kokeilla ratkaisua ihan vaahtomuovista tai ohuesta solumuovista tehdyllä donitsilla. Siis ympyrän muotoinen ja reikä keskellä. Se sitten helpottamaan painetta ongelma-alueelle. Sukan alle tai päälle, kierros/kaksi urheiluteippiä tms. pitämään se jämptisti paikoillaan. Tekee koko nilkan alueesta myös "ahtaamman" kengässä, tukevoittaa siis samalla.
Vaatinee useamman prototyypin valmistusta.
EDIT: pirun yhdyssanat _________________ Just because I don't care doesn't mean I don't understand.
Viimeinen muokkaaja, otsonen pvm 08.03.2010 15:44, muokattu 2 kertaa |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
Korpijaakko 08.03.2010 12:52
Viestejä: 1467 |
(Ohuen) solumuovin lisäksi nilkassa voisi toimia neopreenidonitsi. Koko tuki/toppaus neopreenistä tai vaihtoehtoisesti donitsit kiinni johonkin joustavaan kankaaseen, kiristys esim. tarralla. Kokemusta ainoastaan neopreenirannetuista, joten tämä on pelkkä arvailua ja ideointia. _________________ Kauemmas kaikesta, lähemmäs itseä. |
|
| Sivun alkuun |
|
Kirjoittaja |
Viesti Viestin aihe: |
otsonen 08.03.2010 15:54
Viestejä: 75 |
Tuo neopreenidonitsi voisi kyllä toimia, omia kokemuksia ei ole kun noista vaahto-ja solumuovivirityksistä. Apteekista saa myös silikonista valmistettuja "läpysköitä". Eri kokoisia ja muotoisia. Joudun luistimissa käyttämään sellaisia hiertymien ehkäisyyn. Käytössä ollut 7kk:n aikana 150 kertaa, eikä kulumisen merkkejä. Hintaa noin 20€. _________________ Just because I don't care doesn't mean I don't understand. |
|
| Sivun alkuun |
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
|
|