Vaellusturinat II
- Osta ja työllistä yh-äitejä Vietnamissa
 
Etusivu Rekisteröidy Ohje Vaellusnet Kuva MMS-Blog Vaellusturinat I Tilastot Avatarit  
Asentopaikkani Phoogle                      

Kantotulen lieskan leikintää Hammastunturin syksyisessä erämaassa.... Kulpakkojokea Hammastunturin kupeessa....... Kuoppajärvi Hammasjärven pohjoispuolella ja ruskainen haavikko........ Pyhä-Nattasen huipulta heinäkuun 2005 helteillä... Idyllinen Riestojoki Sompion luonnonpuistossa..... Anterin huipulta itäänpäin kevättalvella 1993.....
 

Vaellusturinat II Foorumin päävalikko Ruokaohjeet ja vinkit Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
Näytä edelliset viestit:   
      Kaikki ajat ovat GMT + 2 tuntia  
Lähetä uusi viesti  Vastaa viestiin Siirry sivulle 1, 2, 3  Seuraava

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
varg62
01.02.2010 18:47


Viestejä: 5667
Olen usein kuullut,kun ihmiset tekee itse ja kuivattaa lihat sekä lisukkeet kotona ja aloin miettimään mitä maksaa.Kotona tehdyn hinta korkeampi,kuin valmis vaikka se paras Realin ruoka.
1.Real Turmat maksaa annos 8€ ja polttoainetta vedenkeittoon menee vain sen verran jotta vesi kiehahtaa eli noin 8,28€ annos kaasulla.muita kuluja ei ole,kun saa joka paikasta matkalle mennessä.
2.Itse tehtynä vihannekset,lihat kuivattuna uunissa+valmis makaroni pakkaus.Hintaa tulee enemmän sillä lasketaan raakaaineen hinta,sähkön kulutus,pesuaine pestessä lopuksi astiat ja kauemmin keittaminen ja haudustus keittimellä.Eli todennäköisesti tupla hinta
Tietysti ,jos allerginen niin se on eriasia,mutta jos kaikki ruokainen niin valmiit egologisempaa ostaa ja yhtä hyvää mielestäni.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
K-nen
01.02.2010 18:52
Vieras

Minä kuivaan tähteet jälkilämmössä ja teen niistä lapskoussia.
 Sivun alkuun
Personal Photo Album Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
Korpijaakko
01.02.2010 19:13


Viestejä: 6935
Liekö valmiit ekologisempia? Pussiruokien valmistusprosessista tai raaka-aineiden lähteistä ei paljon tietoa jaeta. Ainakin pakastekuivaaminen kuluttaa enemmän energiaa kuin perinteinen kuivaaminen jäähdytystarpeen vuoksi.

Itse kuivailen osan raaka-aineista kotona. Nämä väitteet ja havainnot pätevät tietysti vain omassa tapauksessani:

Hinta ja ekologisuus:
- liha: kotimaista riistaa, pääasiassa jauhelihaa, metsästysseuran jäsenmaksu kattaa seuran sähkön, joka kuluu jauhamiseen ja käsittelytiloihin. En oikein näkisi järkeä laskea lihan pyytämiselle hintaa kun se on kuitenkin harrastus ja liha on ainakin ollut onnellista. Ei kai kukaan jyvitä vaellusreissun hintaakaan ruoka-annokselle?
- kasvikset: kotimaiset juurekset ovat syksyisin siinä 0,33eur/kg, joka on ihan siedettävää, ulkomaan ihmeet ovat sitten kalliimpia, mutta sesongin aikaa hinnat ovat kohtuullisia
- sienet: ilmaisia, kerääminen on harrastus, kuivaus esim. saunan jälki-/alkulämmössä
- sähkö uunikuivauksessa: sähkö kuuluu vuokraan ja sitä kuluu verraten vähän kun uuni on fiksu, kuivaaminen onnistuisi myös huoneenlämmössä, paistaminen tai kiehauttaminen kuluttaa sähköä
- vesi, pesuaine: kulutus ei paljon lisäänny normaalin tiskin lisäksi pitää harjata samassa vedessä ja pesuaineessa veitsi ja leikkuulauta sekä pannu tai kattila
- jäte: biojätettä juureksista, mutta samalla jää paljon valmisruokein pakkausjätettä pois, leivinpaperit kiertävät käytössä monta kertaa
- osan komponenteista ostan kaupasta valmiiksi kuivattuna, lähinnä kotimaista kuivattua sipulia tai soijaa, joka on lähtökohtaisesti lihaa ekologisempaa sekä tietysti käytännössä kaikki mausteet ja pastan, riisin tai perunamuusijauheen
- polttoaine retkellä: vaatii n. 5min lisää keittoaikaa ja saman verran hauduttelua ilman keitintä kuin pussiruuatkin, siedettävää

Maku:
- itse kuivaamalla monipuolisempia, aidompia ja parempia makuja

Rakenne:
- itse kuivaamalla molipuolisempia vaihtoehtoja ja pääasiassa parempi

Yhteenveto: jatkan itse kuivattujen ruokien käyttöä. Hintansa puolesta ne tulevat ainakin halvemmaksi kuin Real Turmatit (ellei tiedä mistä saa välillä ilmaiseksi), ovat todennäköisesti ekologisempia ja ainakin tunnen raaka-aineet ja valmistusprosessin. Suuri ero on vaivassa, mutta retkiruuan tekemisen voi ottaa mielestäni osana harrastusta. Reissu ikään kuin pitenee niillä parilla päivällä, jotka käyttää kotona valmisteluihin.
_________________
Galleria ja blogi
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Re: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
jaakko33
01.02.2010 23:01


Viestejä: 532
varg62 kirjoitti:
1.Real Turmat maksaa annos 8€ ja polttoainetta vedenkeittoon menee vain sen verran jotta vesi kiehahtaa eli noin 8,28€ annos kaasulla.muita kuluja ei ole,kun saa joka paikasta matkalle mennessä.


Vertailun vuoksi Prismasta viime syksynä

- herkkutattikeitto, kermainen kalakeitto tai kana/sinihomejuustokeitto EUR 1,33 EUR
- pasta kasvis-yrtti EUR 1,39
- spaghetteria carbonara EUR 1,59
- pasta-ateria juusto&oliivi EUR 1,80
- asia fried nuudeli EUR 1,85

En tosin ole varma, miten hyvin nuo annokset vastaan Turmatteja. Tuollainen keitto sopii päivälliseksi leivän ja juuston/makkaran kanssa. Illalla voi syödä sitten pastaa. Tietysti aina parempi, jos osaa ja ehtii kuivakokata omat eväät reissuun mukaan. Annoksissa ei välttämättä tarvitse olla lihaa tai kalaa mukana - varsinkin jos on vaikka meetwurstia matkassa. Pihvejä tai kalafileitä ehtii sitten syödä kotona. Tämä menu on siis täältä vaellusnetistä kopioitu eikä ole minun alkuperäinen ajatus.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Blog Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
Mustikka
02.02.2010 5:03


Viestejä: 931
Ruoka kyllä retkillä mielestäni pieni kulu, säästyy pikemminkin rahaa kun ei ole lähikauppoja houkutuksineen Very Happy.

Ei ole kuitteja käsillä, mutta tyypillinen ateria voisi olla,

Broilerjauhelihaa, vastaa 150 gr tuoretta 1,50 euroa
Puolikas kastikepussi, Santa Maria tms 1 euro
Kookostiiivistettä 0,70 euroa
Couscous 0,50 euroa
Yhteensä 3,70

Hinnat hihasta, mutta luultavasti ei alakanttiin. Hirrrveesti saa mennä sähköä uunikuivaukseen ja paistamiseen, että mennään 8 euroon. Kuka tietää, paljonko uuni kuluttaa 50 asteessa kesälämpimänä päivänä?
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
Lunkentus
02.02.2010 6:34


Viestejä: 1217
En käytä ns. retkiruokia. Hinta on toisarvoinen asia ja haluan, että ruokahetki on jotain muuta kuin joinkin epämääräisen vellin ryystöä. Perunoitakin on toisinaan matkassa, kylmällä tosin pitää olla niiden kanssa tarkkana, etteivät vaan palellu.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
varg62
02.02.2010 8:39


Viestejä: 5667
Katselin täällä noita pussikeittojen ja makaroonien hintoja ja reippaasti oli 60% kalliimpaa kun Jaakko 33:n hinnat.Pitäisi juosta muualle ostamaan jos halvalla saisi.3 kauppaa ja kallista(kartelli)varmaan 60 kilsan säteellä täällä.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Re: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
Pertti Kurki
02.02.2010 10:28


Viestejä: 1571
varg62 kirjoitti:
Olen usein kuullut,kun ihmiset tekee itse ja kuivattaa lihat sekä lisukkeet kotona ja aloin miettimään mitä maksaa.Kotona tehdyn hinta korkeampi,kuin valmis vaikka se paras Realin ruoka.
1.Real Turmat maksaa annos 8€ ja polttoainetta vedenkeittoon menee vain sen verran jotta vesi kiehahtaa eli noin 8,28€ annos kaasulla.muita kuluja ei ole,kun saa joka paikasta matkalle mennessä.
2.Itse tehtynä vihannekset,lihat kuivattuna uunissa+valmis makaroni pakkaus.Hintaa tulee enemmän sillä lasketaan raakaaineen hinta,sähkön kulutus,pesuaine pestessä lopuksi astiat ja kauemmin keittaminen ja haudustus keittimellä.Eli todennäköisesti tupla hinta
Tietysti ,jos allerginen niin se on eriasia,mutta jos kaikki ruokainen niin valmiit egologisempaa ostaa ja yhtä hyvää mielestäni.


Tavallinen blobandin pataruoka neljälle, käytännössä kolmelle, maksaa n. 2 euroa. Siihen 400 g jauhelihaa, korkeintaan 5 euroa. Kustannus per lärvi noin 2 euroa. Muilla vastaavilla puolivalmisteilla (pastat tms.) sama juttu. Kuivatut perunat ostettuna maksavat n. 7 euroa kilo, vastaa 6 kiloa tuoreita perunoita, joten per annos kustannus mitätön. Koskee myös muita ostettuja kuivajuureksia ja -sipuleita.

Valmisruoka Real maksaa 8 euroa annos, em. 2 euroa annos. Kumpi on halvempaa ja kuinka monta kertaa halvempaa?
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Re: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
Korpijaakko
02.02.2010 10:59


Viestejä: 6935
Pertti Kurki kirjoitti:
- - Kuivatut perunat ostettuna maksavat n. 7 euroa kilo, vastaa 6 kiloa tuoreita perunoita, joten per annos kustannus mitätön. Koskee myös muita ostettuja kuivajuureksia ja -sipuleita. - -


Mistä hankit kuivatut perunasi? Meilläpäin ei ole kaupassa kuin kuivattua sipulia ja erilaisia juureksia, perunaa ei löydy. Hinta on niin edullinen, ettei tarvitsisi vaivautua itse kuivaamaan...
_________________
Galleria ja blogi
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Käy lähettäjän sivustolla Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
varg62
02.02.2010 11:01


Viestejä: 5667
Viimevuonna oli Ruotsin ylijäämä inttiruokaa BlåBandin tekemää ja parempaa,kuin kaupassa myytävät vastaavat retkimuonat 1,20€kpl.Ainoa vaan jotta joutui keittään 2 minuuttia ja se vie kaasua.
Jos itse tehtyä kotikuivaruokaa niin kauan sen valmistaminen kestää jota saa alkaa syömään reissussa.Jos ei liota pitkään menee polttoainetta paljon enemmän,kuin pussiruokiin joihin vain vesi lisätään ja valmis.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
Pertti Kurki
02.02.2010 11:44


Viestejä: 1571
varg62 kirjoitti:
Viimevuonna oli Ruotsin ylijäämä inttiruokaa BlåBandin tekemää ja parempaa,kuin kaupassa myytävät vastaavat retkimuonat 1,20€kpl.Ainoa vaan jotta joutui keittään 2 minuuttia ja se vie kaasua.
Jos itse tehtyä kotikuivaruokaa niin kauan sen valmistaminen kestää jota saa alkaa syömään reissussa.Jos ei liota pitkään menee polttoainetta paljon enemmän,kuin pussiruokiin joihin vain vesi lisätään ja valmis.


Tavallinen 450 g kaasupatruuna on riittänyt n. 1 viikoksi kun olen tehnyt mainitsemiani ruokia kahdelle. Kaasu maksaa 6-9 euroa. Yhtä annosta kohden kaasun kustannus on 0,15-0,20 euroa. Pelkän veden keittäminen säästää hieman, ehkä 0,05 euroa. Joten Real valmistettuna maksaa 8,10 euroa annos, mutta em. tavalla 2,15 euroa annos. Kumpi on halvempaa ja kuinka monta kertaa halvempaa?
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Re: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
Pertti Kurki
02.02.2010 11:48


Viestejä: 1571
Korpijaakko kirjoitti:
]Mistä hankit kuivatut perunasi?


Se oli joku himankalainen kuivaamo, en muista tarkemmin kun hankinnasta on jo pari vuotta.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe: Re: Kotitekoinen vastaan valmis retkimuona.
tekstiiliurheilija
02.02.2010 11:59


Viestejä: 909
Pertti Kurki kirjoitti:
Korpijaakko kirjoitti:
]Mistä hankit kuivatut perunasi?


Se oli joku himankalainen kuivaamo, en muista tarkemmin kun hankinnasta on jo pari vuotta.


http://www.directa.fi/yritykset/4985997/Kasvijaloste+Ky+Seija+Lauri/

Kasvijaloste Ky Seija Lauri
_________________
Tyyli ennen kaikkea!
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Blog Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
jaakko33
02.02.2010 12:04


Viestejä: 532
varg62 kirjoitti:
Ainoa vaan jotta joutui keittään 2 minuuttia ja se vie kaasua.


Tuo on huono puoli noissa pasta-annoksissa. Niitä joutuu keittämään usean minuutin ajan.
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Blog Vastaa lainaamalla viestiä

Kirjoittaja Viesti           Viestin aihe:
Lunkentus
02.02.2010 13:49


Viestejä: 1217
jaakko33 kirjoitti:
varg62 kirjoitti:
Ainoa vaan jotta joutui keittään 2 minuuttia ja se vie kaasua.


Tuo on huono puoli noissa pasta-annoksissa. Niitä joutuu keittämään usean minuutin ajan.

Eihän tuo vielä mitään, perunoiden keitossa menee helposti puoli tuntia!
 Sivun alkuun
Personal Photo AlbumNäytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti Vastaa lainaamalla viestiä
Lähetä uusi viesti  Vastaa viestiin Siirry sivulle 1, 2, 3  Seuraava

 
Tutustu muihin vastaavaan asiaan liittyviin keskusteluihin (Hakee kaikki keskustelut joiden otsikoissa esiintyy sama sana)
Aihe Kirjoittaja Foorumi Vastaukset Lähetetty
Oletko valmis vähentämään kulutustasi? Jouni Hölynpöly... 92 14.11.2017 14:30 Katso viimeisin viesti
Rajajaakari vastaan Fj Abisko 75 L; k... luuppi Kesävaellusvarusteet 8 20.08.2017 10:50 Katso viimeisin viesti
Anjan 3 vastaan Helsport Fjellheimen ... Aaro Kesävaellusvarusteet 30 21.03.2016 16:43 Katso viimeisin viesti
Kolmas ja uudistettu painos valmis Dovregubbe Norja, Ruotsi, Venäjä ja muut lähialueet 0 07.01.2016 17:20 Katso viimeisin viesti
Greenpeace, puolesta/vastaan? tst Yleisiä retkeilyyn liittyviä sekalaisia asioita 73 22.03.2015 21:18 Katso viimeisin viesti
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa


      Sivun alkuun  

Sivu 1 Yht. 3
Siirry sivulle 1, 2, 3  Seuraava
Siirry: